Hizmetlerimiz

Otel Projeleri

Günümüz otelciliği, yapı-inşaat aşamasını teknoloji ile entegre ederek gelişmiştir. Otel tasarımı söz konusu olduğunda, kurumsal gelişimin tamamlanması oldukça önemlidir. Müşterilerin rahatlıkla tatillerini yapabilecekleri veya iş toplantılarının gerçekleştirilebileceği mükemmel bir konferans salonunu bünyesinde barındıran otel; herkesin hayalidir. Otel dinamikleri bu yüzden durağan değildir, sürekli gelişim halindedir. Otel ziyaretçilerinin memnuniyetlerinin sağlanması, kalite anlayışının benimsenmesi gereklidir. Gürel Yapı İnşaat sizler için ideal otel konsept tasarım hizmeti sağlayarak, hayalinizdeki otel projesini gerçekleştirme imkanını tanır. Müşterinin hayalini gerçeğe taşıma aşamasında ilk olarak konsept belirlenir. Belirlenen konsept doğrultusunda projenin 3 boyutlu görsel sunumu hazırlanır. Böylelikle proje elle tutulur bir hale getirilir. Ardından belirlenen ihtiyaç programı dahilinde tasarımlar hazırlanıp, alternatif projeler geliştirilir. Vizyon olarak belirlemiş olduğumuz hedeflerin geleceğe aktarılmasında aracılık eden Gürel Yapı İnşaat, kaliteden asla ödün vermeyen anlayışıyla sizlere hizmet verir.Cazip görünen ve bizlerin beğenisini kazanan otelleri incelediğimizde görmekteyiz ki, hem inşaat konusunda kullanılan malzemeler hem de tasarım aşamasındaki yaratıcılık ön plana çıkmaktadır. Bizlerde otelin tasarım sürecinde temelden başlayarak, emin adımlarla tasarımlarımızı gerçekleştirmekteyiz. Kişiye özel hizmet vermekteyiz. Peki nedir kişiye özel hizmet?  3 boyutlu görsellerin hazırlanıp inşa edilmesinin ardından ortaya çıkacak olan otelin; gelen müşterilerin kendilerini özel hissettiği bir mekan algısı yaratmasını esas almaktayız. Böylelikle otele geldiğinde kendisini bir misafir olarak hissetmeyen müşteriler, özel hissedecektir. Hem sizlerin hem de konaklamak için gelen müşterilerinizin memnuniyeti bizim için her şeydir.

Konut Projeleri

Alışılagelmiş mimarlık pratiklerinin dışına çıkarak, geleceğe yönelik vizyonlar belirlemekteyiz. Vizyonlarımız günümüzü daha iyiye taşıyacak, işlevsel tasarımlar yaratarak modern projeler üretmektir. Konut yalnızca bir kitle olarak düşünülmemelidir. Bütün yaşamsal faaliyetlerimizi gerçekleştirdiğimiz konut birimi, kitlesel bir olgu olmanın da ötesinde yaşayan bir birimdir. Söz konusu villa iç mimarlık projelerinde esas alınan, uygun fiyat ile müşterinin bütçesini korurken beklentileri karşılayacak yeni yaşam alanları oluşturulmasıdır. Sosyal bir varlık olan insan, gerek doğa gerekse dış dünya ile bağlantı halindedir. Varoluş niteliğimizin bir parçası olan doğa ile konut birlikte değerlendirilmelidir. Günümüz konut stoku ne kadar yeterli gibi görünse de, sağlıklı konut çevrelerinin ve sağlıklı konut birimlerinin yeteri kadar oluşturulmadığı açıktır. Konut yalnızca barınak olarak görülmemelidir. Sağlıklı konut birimi sağlıklı bireyler demektir. Bu yüzden Gürel Yapı İnşaat olarak, sizler için en iyisini tasarlayıp inşa etmekteyiz. Konut tasarımlarının doğru biçimde gerçekleştirilmesi için bazı aşamaları takip etmekteyiz. İlk olarak bir konsept tasarım belirleriz. İhtiyaçlarınız doğrultusunda beklentinizi karşılayabilecek en iyi konsepti belirlememizin ardından, görsel simülasyonlar hazırlamaktayız. Hem sizin aklınızda canlanması hem de tasarımın hayata geçirilmesi durumunda nasıl bir görünüme kavuşacağının göstergesidir 3 boyutlu görsel sunumlar. Geliştirdiğimiz projelerin ardından bir zaman planlaması yaparak, hayalinizdeki tasarımı uygulama ve inşaat aşamasına geçirerek plan alternatifleri oluşturmaktayız.

Ofis Projeleri

Ofis ortamı, çalışanların verimliliğini arttıran en önemli mekandır. İşlerin gerçekleştirilmesi veya projelerin yürütülmesi sırasında sağlıklı bir çalışma ortamının oluşturulması, önem arz etmektedir. İyi bir firmanın çalışanlarının sağlığını olumsuz etkileyecek durumlardan kaçınması gereklidir. Bu noktada yanlış oturma pozisyonuna neden olacak masa tasarımından tutun, zaman kaybına yol açabilecek yanlış ofis düzenine kadar pek çok örneği sıralayabiliriz. Gürel Yapı İnşaat olarak sizler için en ideal ofis tasarımını yapmaktayız. İşinize ve sektörünüze uygun olarak geliştirdiğimiz ofis tasarımınız için ilk olarak konsept tasarım belirlemekteyiz. Belirlemiş olduğumuz konsept doğrultusunda geliştireceğimiz tasarım, hem ergonomik hem kullanışlı olmalıdır. Ardından tasarlamış olduğumuz ofis tasarımını sizlerin aklında canlandırabilmek için 3 boyutlu görsel sunumlar hazırlarız. Görsel sunumlarda gelecekteki halini göreceğiniz ofisinizde, değişiklik yapmak istediğiniz alanlara müdahale ederek gerekli revizyonları yaparız. Ardından uygulama ve inşaat aşamasına geçeriz. Sizlerin beklentisini karşılayacak bir ihtiyaç programı oluşturmakla kalmayıp, bu programı uygulamaya geçirdiğimiz aşama tam olarak bu aşamadır. Peki yapmış olduğumuz tasarımı beğenmezseniz ne olacak? Bunun için elbette hazırlıksız davranmayarak, sizlerin karşısına yalnızca 1 proje ile değil; alternatif projelerle çıkmaktayız. Böylelikle hem müşterilerimizi mağdur etmemiş hem de sizlerin hayallerini gerçeğe taşıyacak doğru tasarımı tespit etmiş oluruz. Gürel Yapı İnşaat müşteri memnuniyeti odaklı çalışarak, sizlerin istediği projeyi gerçekleştirmeye her zaman hazırdır.

Mağaza Projeleri

Günümüz alışveriş kültürünün değişmesi ile mağazalar da daha modern bir hale gelmiştir. Biz de sizlere kullanışlı alanlar oluşturarak mağazanızın işlevsel olmasını sağlıyoruz. Ürün ve hizmet satımı için mağazaları müşterilerinize yönelik olarak tasarlıyoruz. Mağazalar, müşterilerinize ürünlerinizi sunabildiğiniz bir alandır. Satışlarınız için daha uygun alanlar ve müşterileriniz için ilgi çekici alanlar oluşturarak sizlere pek çok açıdan avantajlar sağlıyoruz. İşinize ve sektörünüze uygun olarak geliştirilen mağaza konseptleri ile daima kazançlı çıkarsınız. Uygun fiyatlar ile sahip olabileceğiniz mağazalar ile rakiplerinizin karşısında bir adım daha önce olma imkanı yakalarsınız. Mağaza, ürün ya da hizmet sahiplerinin satışlarını etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesidir. Mağazanızın yapısı müşterilerinizin alım yapma noktasındaki kararını etkiler. Bu nedenle mağaza, birinci derecede önem arz eder. Biz sizler için mağaza konseptlerini görsel sunumlar haline getirir ve sunarız. Siz de mağazanız üzerinde değişiklik yapmak istediğiniz noktaları ya da ilave etmek istediğiniz noktaları bildirdiğinizde konsept üzerinde gerekli revizyon işlemleri gerçekleştirilir. Ardından inşaat aşamasına geçilerek, hazırlanan ve sizin tarafınızdan da onaylanan plan dahilinde mağaza inşaatı yapılır. Hazırlanan mağaza ile sizler de müşterilerinizi en iyi şekilde karşılayabilirsiniz. Onlara mağazanızın konsepti ile birlikte yapmış olduğunuz işe verdiğiniz önemi de aktarmış olursunuz. Müşterileriniz mağazanıza geldiğinde aradığını kolayca bulabileceğini anlayacak. Bu da mağazanızın size sunacağı iyi bir avantaj olacak.

Restaurant Projeleri

Restoranlar yalnızca yeme ihtiyacımızı gösterdiğimiz mekanlar olmanın yanı sıra, aynı zamanda sosyalleşme fırsatı bulduğumuz ve kendimizi daha iyi hissetmemize olanak veren mekanlardır. Bu yüzden gerek iç tasarım gerekse tasarımın dizayn edilmesi sonucu objelerin yerleştirilmesiyle bütünleşmelidir. Konsept restoran olarak belirlenen yerlerin müşterilerin aklında kalıcı bir yer aldığı ortadadır. Bu yüzden de iyi restoran sınıfına giren restoranların yalnızca yemeklerinin iyi olması bir ölçü alınmamalıdır. Bir restoranın aşçısı ne kadar iyi olursa olsun, aşçının yapmış olduğu yemek türlerini yansıtmamış bir restoran eksik demektir. Çünkü insanlar bir yerin analizini görsel olarak algılamakta ve algılarına göre değerlendirir. Gürel Yapı İnşaat, restoranınızın müşteri beklentisini karşılamasını sağlamak ve aynı zamanda akılda kalıcı olmak konusunda kendine düşeni yapmaktadır. Kaliteden ödün vermeyen tasarım anlayışı ile hayalinizdeki restoranı yaratmak mümkündür. Peki nasıl? Söz konusu tasarım olduğunda bazı aşamaların izlenmesi gereklidir. Bu aşamaların başında konsept tasarım gelir.Düşlediğiniz restoran tasarımı nasıl olmalıdır? Bizler sizlerin beklentisi doğrultusunda bir ihtiyaç programı hazırlayarak, neler yapılması gerektiğini bir rapor halinde hazırlarız. Daha sonrasında bu ihtiyaç programını karşılayacak alternatif projeler üreterek; sizlerin beğenisini kazanacak doğru tasarımı tasarlarız. Tasarımın aklınızda canlanması için ise 3 boyutlu görsel sunumlar hazırlayarak, tasarımı simülasyonlar ile destekleriz. Bu sayede aklınızdaki restoran tasarımını gerçeğe dönüştürmenin ilk ve en önemli adımını bitirmiş oluruz. Uygulama ve inşaat aşamasında inşa etme kısmına geçerek tasarımı kitlesel olarak gerçekleştirmiş oluruz.

Konsept Tasarım

Konsept Tasarım Nedir?İç mekan tasarımında konsept olguları son derece önemli bir yer kaplamaktadır ve konsept tasarımdan kasıt belirli tür veya belirli bir tarz için uygun tasarımı gerçekleştirmek anlamında kullanılmaktadır. Bu tasarım için genel bir tema tercih edilebilir ama birkaç temanın belirli özelliklerinden faydalanılarak da özgün bir tasarım ortaya konulabilmektedir. Yapı inşaat sektörünün son zamanlarda en çok dikkat çeken konularından biri olan konsept tasarım günümüzde özellikle evlerin, iş yerlerinin ve avmlerin iç mimarisinde uygulanmaktadır. Konsept tasarımlar sayesinde kişilerin bulundukları mekanlar ile daha yakın bağ kurmaları hedeflenmektedir ve bu hedef doğrultusunda yapılan tasarımlar arasında kafeler, restoranlar, barlar ve çeşitli organizasyonlarda yer almaktadır.Konsept tasarımların yapımı esnasında tercih edilen inşaat firmasının kalitesi son derece önemlidir. Çünkü bu konuda tecrübesiz ya da yeterli referansa sahip olmayan kişiler ile çalışmak size yeterli hizmeti sunamamalarına neden olabilir. Konsept tasarım konusunda yardıma ihtiyacınız olan her an hızlıca ulaşabileceğiniz Gürel Yapı İnşaat olarak ihtiyacınız olan konsept tasarımını kanun gereklerine uygun ve güvenlik önlemlerine dikkat ederek gerçekleştirebiliriz. Gürel Yapı İnşaat olarak geliştirmiş olduğumuz üstün başarılı hizmetlerimizi inceledikten sonra neden bizi tercih etmeniz gerektiğini daha iyi anlayacağınıza inanıyoruz. Üstelik Türkiye ve Dünya üzerinde tanınmakta olan en ünlü konsept tasarım uzmanları ile çalışıyor olmamızın yanında projelerimizden elde ettiğimiz başarıları da referanslarımız arasında gösterebilmekteyiz.Konsept Tasarımın ÖnemiKonsept tasarım günümüzde sadece kafe, bar ya da dekoratif binalarda yaygın tercih edilmekte olan tasarımlar olarak görülmektedir. Fakat konsept tasarımın hedef kitlesinin bu kadar kısıtlı olmadığı bilinmeli ve bu alanda hizmet sunmakta olan firmamızın konsept mağaza tasarımı ya da konsept yat tasarımı gibi farklı alanlarda da hizmet sunduğunu bilmelisiniz. Gürel Yapı İnşaat olarak konsept tasarım olarak saydığımız tüm türlerde hizmet sunmakta olan iç mimarlık ajanslarının sayısının az olduğunu bilmeli ve bu çok yönlü aynı zamanda da yaratıcı tasarımları sadece bizim gibi büyük firmaların yapabileceğini belirtmeliyiz.Gürel Yapı İnşaat olarak inşaat sektöründe hizmet sunmakta olduğumuz tüm yapılarda iç mimariye büyük önem veriyoruz ve bu neden ile de AVM gibi iç mimarinin daha büyük önem kazandığı merkezler için bu tür hizmetlere daha çok başvuruyoruz. Bakıldığı zaman iç mimaride neredeyse konsept tasarımın kullanılmadığı hiçbir alan olmadığı görülmektedir. Fakat sadece bazı alanlarda bu tasarımların daha ön planda kullanılması gerektiği de görülmektedir.İç mimari de kullandığımız konsept tasarımlarda genellikle renklerin, farklı düzenlerin ve çeşitli eşyaların yerinin büyük tasarlanması gerekmektedir. Bu sayede mekanın kullanım alanı daha iyi ayarlanabilecektir. Üstelik konsept tasarımlar için asıl önemli olan nokta kalabalık ya da aşırılık değildir. Bunun yerine daha sade ve dinlendirici mekanların yaratılması gerekmektedir.

Uygulama Projeleri

Uygulama Projesi Nedir?Uygulama projesi, ön proje ve kesin proje çizimlerinin son aşamasını ifade etmektedir. Ayrıca uygulama projelerinde çizilen her çizgi ve yazılan yazıların hatta projeye konulmakta olan her ölçünün bir elemanı ifade ettiği belirtilmelidir. Uygulama projesi, tatbikat projesi adı ile de bilinmektedir ve uygulama projesinin geniş kapsamlı olarak açıklamasını yapının inşası esnasında statik proje için gerekli olan tüm inşa ölçülerini, tesisat projelerinde inşaatı etkilemekte olan tüm elemanlara, imalat detaylarında ise uygun ölçüleri ve karakterde olan mimari elemanların detaylarını içerisinde taşımakta olan ve tüm konularla ilgili referansların aynı zamanda da tüm detayları çizim teknikleri ile eksiksiz içermekte olan ayrıca gerekli bütün ölçü ve malzemeleri içerisinde taşıyan, sadece şantiyede değil büronun yanında her türlü çalışma ve imalat esnasında da kullanılabilecek nitelikteki kolay aynı zamanda da anlaşılabilir çizim tekniği ile hazırlanmış olan projeler denilebilir. Uygulama projesi her ne kadar zor bir çizimmiş görünüyor gibi olsa işi uzmanlarına bıraktığınız zaman doğru sonuçları alacağınızdan şüpheniz olmasın.Uygulama projelerine bakıldığında genellikle ölçülerinin 1/50, 1/20, 1/10, 1/5 ve 1/1 şeklinde hazırlandığı görülebilir. Ayrıca uygulama projelerinin hazırlanması esnasında iki bölüme ayrıldıkları bilinmelidir. İlk bölümde genel sistem hakkında detaylar verilmektedir ve bunların kısmi detaylar olduğu belirtilebilir. Çatı detayları, merpen detayları, doğrama detayları, asma tavan, duvar kaplama ve lambri detaylarının yanında özel imalat detayları da birinci bölümde yer almaktadır. İkinci bölümde ise kat planı, kesit ve görünüşler bulunmaktadır.Uygulama Proje Çizimi Uygulama projesinin çizim aşamasında ilk kriter plandır. Planda duvarlarda yapılacak olan tüm kapılar, menfezler ve pencere gibi deliklerin ebat gibi detaylarının not olarak yazılması gerekmektedir. Ayrıca plan esnasında döşemeler için yapılacak olan tüm şaft gibi deliklerin delik ebadı, delik yeri aksları belirtilmelidir. Eğer yapılacak olan detaylar mekanikse ya da değilse bu da planda mutlaka belirtilmeli ve yapılacak olan hatalar en aza indirgenmelidir.Uygulamada bulunacak olan asma tavan ise elektrik projesi aydınlatma paftalarının çizilmesi esnasında mimari asma tavan ile karşılaştırma yapılmalı ve özellikli tavanların aydınlatma gibi detaylarının tamamı proje aşamasında mutlaka belirtilmeli ve elektrik tesisatının doğru çizilip çizilmediği geri dönülerek mutlaka kontrol edilmelidir. Ayrıca elektrik mühendisinin çizimini gerçekleştirdiği elektrik tesisatını projedeki ile birebir uyumlu yapması gerekmektedir. Aksi taktirde ihalede yaşanan farklılıkların tamamı proje bitiminde problem yaşanmasına neden olabilir.Uygulama proje çiziminde sistem kesitlerine de dikkat edilmelidir. Bina çevresi boyunca giriş, yangın esnasında kaçış merdivenlerinin, kuranglez gibi bölümlerinde arazilerin kodu ile birlikte ilişkilendirilerek kesitlerinin çizilmesi gerekmektedir. Bunların statik projede ortaya çıkartacağı sorunların farkında olunmalı ve tipik olmayan tüm kuranglezlere kesit verilmelidir.Uygulama proje çiziminde asansör plan kesitleri de büyük önem taşımaktadır. Asansör firmasından alınacak olan ölçülerde her asansörün ayrı tipik plan ve boy kesitlerinin çizimi yapılmalı ve asansör için kuyu ebadı ile kuyu dibi kotu bırakılmalıdır.

Uygulama ve İnşaat

Uygulama ve İnşaatİnşaata başlamadan önce bazı önemli çalışmaların mutlaka yapılarak bölgenin inşaat uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Öncelikle inşaatın yapılacağı alana ihtiyaç programı yapılır ve gerekli olan her türlü ihtiyaç belirlenir. İkinci aşamada ise uygun arsa ya da arazinin alınması ve arazi de gereken her türlü işlemin gerçekleştirilerek arazinin çalışmalara uygun hale getirilmesi gerekmektedir.  Bu aşamalar genellikle; iç mimari, mimari, mühendislik gibi çalışmalar için kullanılmaktadır ve son olarak tüm bilgiler inşaat dosyasına eklenerek hazır hale getirilir. Hazırlanan bu dosyanın bir diğer ismi ise ihale dosyasıdır ve bu dosya içerisinde olması gereken malzemeler için bazı gereksinimler bulunmaktadır. Bunlar; proje çalışmaları, hesaplar, şartnameler, mahal listeleri, metrajlar, ön keşif, teklif alma ihale koşulları, iş programları, gerekiyorsa uzman raporlarının da proje dosyası içerisine eklenmesi gerekmektedir.Uygulama işleminden sonra inşaat aşamasına geçilmeden önce kesinlikle satın alınacak olan imar durumunun öğrenilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde satın alınan toprağın işlem için müsait olmaması sıkıntıya girmenize neden olabilir. Proje öncesi belge aşamalarına da özen gösterilmelidir. Bu aşamayı ilgili belediyenizin inşaat istikamet rövelvesi alınması ve gerekli olması durumunda ibraz ya da tevhidinin yapılması gerekmektedir.Proje aşamaları arasında yer alan mimari proje, statik proje ya da zemin iyileştirme, mekanik tesisat projesi, elektrik tesisat projesinin yanında harita teknik uygulama sorumluluğu ve ilgili meslek odalarına onaylatmanız gerekmektedir.Uygulama ve inşaat aşaması projenin en önemli aşamaları arasında yer almaktadır. Bu aşamada inşaat firmalarının belirlenen hedefler doğrultusunda mekan için genel tasarımları yapması, plan için alternatifleri hazırlaması ve 3 boyutlu tasarımların çiziminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Uygulama ve inşaat aşamasının en önemli bölümü hiç şüphesiz alternatif planların hazırlanmasıdır. Çünkü projeye başlamadan önce en uygun plan hazırlanır ve bu planın aksamaması için tüm ekip büyük bir uyum içerisinde çalışmalarını sürdürür. Fakat inşaatta ters giden durumların göz önünde bulundurulması ile birlikte ek planlara ihtiyaç duyulmaktadır. Eğer inşaat belirlenen zamanda bitirilemezse ya da plan yeterli olmazsa bu durumda nasıl bir yol izlenilmeli gibi soruların tamamı henüz inşaat başlamadan önce mutlaka kararlaştırılmadır.Plan için hazırlanan alternatiflerin ardından yapılacak olan inşaat projesinin 3 boyutlu tasarımları çizilir ve çizilen tasarımların sunumları müşterilere de yapılır. Bu sayede müşterilerinde inşaatın gidişatından haberi olmuş olur. Tabii inşaatın belirlenen doğrultu da gitmemesi durumu maalesef sadece inşaat şirketinin hakkında olumsuz bir izlenim oluşmasına neden olmaz. Aynı zamanda inşaat firmasını zarara uğratır ve bu durum sadece inşaat firması ile sınırlı kalmayarak mülk sahibinin de maddi hasar yaşamasına neden olur. Bu neden ile uygulama ve inşaatın başlangıcı aşamasında sektörün öncü kuruluşlarının deneyimlerinden faydalanmak gerekmektedir. Bu neden ile de inşaatı kaliteli bir firmaya yaptırmayı tercih edebilirsiniz.

Proje Yönetimi

Proje Yönetimiİnşaat projelerinde proje yönetimi son derece önemlidir. Çünkü kalite, zaman ve bütçe hedeflerinde başarıya ulaşabilmek amacı ile sürecin kaliteli yürütülmesi gerekmektedir. Modern inşaat iş programında çevresel koşulların yanında yasal yükümlülüklerin, maliyet ve kaynak benzeri parametrelerin iç içe geçtiği bir yapıda yer almaktadır ve bu yapıda uzman tavsiyesi, yönlendirmenin yanında proje başarısızlıklarının risk taşıması ve projenin bitiş süresinin uzayabilme ihtimalinin olması hem inşaat firmasının hem de müşterinin maddi zarar uğramasına neden olacağı için yasal mesuliyetlere dikkat edilmesi büyük önem taşımaktadır. Proje yönetiminin en büyük amacı yatırımcının projeyi geliştiren kişinin ve mülk sahibinin belirlediği hedefleri projeler doğrultusunda başarılı kılmak amacı ile sürekli değişim gösteren parametreleri de göz önünde tutarak gerçekleştirmek konusunda deneyimlidir ve inşaat projelerinde bu amaçla kullanılmaktadır. İnşaatın zamanında bitmesinin önem  taşıdığı bilindiği gibi bir inşaat projesinin belirlenen bütçe dahilinde şartlara uygun olarak tamamlanabilmesi de sağlanmalıdır. Proje yönetiminde amaç projenin belirtilen hedeflere uygun olarak bitirilmesidir. Bu amaç doğrultusunda proje sürekli kontrol edilerek inşaatın zamanına uygun olarak hareket edip etmediği kontrol edilmelidir. Eğer projede belirtilen tarihte projenin tamamlanması mümkün değilse çalışmalar aynı kalitede yapılmak kaydı ile hızlandırılmalı ve sonuca beklenen tarihte mutlaka ulaşılmalıdır. Projede başarısızlık ortaya çıkmaması için sonuçların doğru öngörülmesi ve öngörülere uygun hareket edilmesi son derece önemlidir ama kesinlikle robot gibi hareket edilmemelidir.İnşaat sektörünün her gün gelişmesi ve inşa edilen her binanın kurallara uygun olarak ilerlemesi son derece önemlidir. Ayrıca binada kullanılan malzemelerin kalitesine binada yaşayacak kişilerin doğal afetler karşısında hasar görmemesi için son derece önemli olduğu da bilinmektedir. Kaliteli malzemelerin kullanılması ile sınırlı kalmayan modern binaların tasarımları ile de dikkat çekmesi önemlidir. Geçmiş dönemlerde yapılmakta olan bina tasarımları artık yerini konsept tasarımlara bıraktı ve şehirlerin havasının değişmesi için kentsel dönüşüm benzeri çalışmalara başlanıldı. İnşaat sektöründe yapılan her tasarım bina için doğru bitiş ve başlangıç zamanlamasının yapılabilmesi gerekmektedir. Bu neden ile de inşaat projelerinin baştan savma projeler halinde olmayacağının ve büyük özen gösterilerek hazırlanması gerektiği bilinmelidir. Projelerin hazırlanması esnasında inşaatta kullanılacak malzemelerin kalitesinden, malzemelerin ne kadar süre içerisinde tedarik edilip biteceğinden, çalışanlara ne kadar süre boyunca izin verileceğine ya da çalışma saatlerinin ne olacağına kadar özen gösterilmesi gerekmektedir. Tabii inşaatın belirtilen süre içerisinde bitmemesi gibi riskleri de barındırdığı bilinmektedir. Fakat bu gibi bir durumla karşılaşan inşaat firmalarının acilen ek vardiyalara başlaması gerekmektedir.  Bu inşaat firmasının maddi hasara uğramasına neden olabilir ama inşaatın zamanında bitmemesi de mülk sahibinin problem yaşamasına neden olabilecektir. Bu neden ile projelerin zamanlama bakımından özenle hazırlanması ve bütçelerinin dikkatli belirlenmesi gerekmektedir. Aksi taktirde projede yaşanabilecek herhangi bir sıkıntı da hem inşaatı yapan kişilerin hem de mülk sahiplerinin kayba uğraması kaçınılmaz olacaktır.Proje yönetimi inşaatın en önemli aşamasıdır. Çünkü proje yönetimi sayesinde belirlenen hedeflerin gerçekleştirilmesi ve mümkün olduğu kadar fazla kar edilmesi sağlanabilmektedir. Bu neden ile tecrübeli mütahitlerin bu aşamaya büyük özen gösterdiği görülmektedir. Ayrıca proje yönetiminin doğru gerçekleştirilememesi gibi bir durum söz konusu olduğunda proje de yaşanacak olan aksaklıklar sadece firmayı değil mülk sahibini de etkileyeceği için her iki tarafında zarara maruz kalmaması için projenin en kaliteli şekilde zamanında gerçekleştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Proje yönetiminde öncelikle projenin aşamalandırılması gerekmektedir. Çünkü proje aşamalar halinde ilerlediğinde belirtilen günde bitirilip bitirilemeyeceği daha öngörülebilir hale gelecektir ve bu durumda erken müdahale imkanı doğacaktır. Ayrıca projede yaşanabilecek aksaklıklar bu şekilde düşünüldüğünde proje için ek planlarında çıkartılması mümkün hale gelecektir. Mesela projenin temelinin atım işlemi belirtildiği taktirde bitmediğinde bir sonraki aşamanın erken bitebilmesi için daha sonraki aşamalarda dikkatli hareket edilebilir ya da projenin bulunulan aşamasında hızlı hareket edilebilir. Tüm ihtimallerin göz önünde bulundurulması ve mümkün olan felaket senaryolarının göz önünde bulundurulması ile birlikte bir planın belirlenmesi inşaat sektöründe çalışmakta olan firmalar için büyük önem taşımaktadır. Proje yönetim aşamasında dikkat edilmesi gereken konulardan biri de harfiyatın ne kadar süre içerisinde binanın yapılacağı bölgeden taşınabileceğidir. Bu detayın atlanması nedeni ile pek çok firmanın inşaatı bu aşamada sekteye uğramaktadır.

Yeni Bir Projeniz mi Var ?

Sizinle iletişime geçebilmemiz için, Proje Formumuzu doldurmanız yeterli...